ABC dobrego życia- M jak mózg

W ostatnim wpisie Alfabetu Dobrego Życia wspominaliśmy o decyzjach związanych z leczeniem. Dziś czas na kolejną porcje wiadomości: M jak Mózg.


Jak wiadomo, mózg to skomplikowany organ, zużywający duże zasoby energii. Aby zoptymalizować swoją działalność, bardzo często chodzą na skróty, automatyzując wkoło co tylko się da. Potrafi płatać różne figle: bywa, że rejestruje różne poziomy doświadczeń, np. pamiętasz coś co się nie zdarzyło w rzeczywistości, rejestrujesz emocje a nie fakty, jeśli masz do czynienia z czymś nowym uparcie dopasowujesz to do „starych kanonów” itd.


Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ znając „sztuczki” mózgu, jesteś w stanie uniknąć wielu nie przyjemnych sytuacji. Rozumiejąc procesy zachodzące w głowie, możesz świadomiej dokonywać pożądanych zmian.


Chodzenie na skróty


Mózg uwielbia redukcje i kategoryzację. Jeśli mózg miałby marzenia, to z pewnością chciałby, żeby wszystko było jasne i dopasowane, dzięki temu mógłby działać niemal bezwysiłkowo.


Dowodem na to jest np. siła nawyków – bardzo trudno jest wyjść ze swoich przyzwyczajeń i pójść nową drogą. Podobnie jest, gdy trzeba nauczyć się nowych umiejętności. Przypomnij sobie jaki wysiłek wykonuje twój mózg mierząc się z abstrakcyjnym obrazem. „Na siłę” próbuje wypatrzeć w nim najmniejsze znajome kształty. Pamiętaj, że zmiana w otoczeniu nie jest domeną mózgu, tak więc w sytuacji choroby zupełnie normalnym jest poczucie dezorientacji i zagubienia – mózg musi poukładać się na nowo.


Nawyki, z których musisz zrezygnować z powodów zdrowotnych, również potrzebują czasu, aby zostać „przepracowane” a raczej „przemyślane”. Umysł jest jak mięsień – jeśli ćwiczysz stale schemat zachowania czy nawykową myśl, nic dziwnego, że obrasta on w siłę i uaktywnia się nawet jeśli tego nie chcesz.


Data: 01.06.2021

Polityka prywatności

Gdańsk, Norwida 2

Skontaktuj się

Potrzebujesz wsparcia?

stacjaczulosc@gmail.pl

506-647-398

Infolinia czynna

poniedziałek, czwartek i piątek

godzina 10-18