K jak komunikacja

W ostatnim wpisie Alfabetu Dobrego Życia pisaliśmy o tym jak budować dobrostan i jakość życia.


Dziś kilka słów o komunikacji, która stanowi podstawę naszych wzajemnych relacji. Jej waga jest nie do przecenienia, ponieważ jeden komunikat potrafi rozpalić w odbiorcy zapał i nadzieję, a inny stłamsić, obudzić beznadzieję.


Jeśli chcesz być efektywnym rozmówcą, niezależnie od tego czy jesteś osobą chorującą czy wspierającą, warto abyś poznał kilka koncepcji.

Data: 20.05.2021

Komunikat, czyli to co mówimy może mieć inne znaczenie dla nas a inne dla odbiorcy. Dzieje się tak, dlatego że zazwyczaj odbiorca nadaje temu co słyszy subiektywne znaczenie, czyli automatycznie interpretuje na swój sposób zasłyszane słowa. Bardzo obrazowo pokazuje to popularna koncepcja uszu Von Thuna. Według niej posiadamy cztery rodzaje uszu:

- ucho relacyjne: słyszy z poziomu emocji, obok treści ważny jest ton, komunikacja niewerbalna itp., doszukuje się ukrytych znaczeń;

- ucho rzeczowe: słyszy konkretne komunikaty wprost i dosłownie;

- ucho apelu: słyszy z poziomu potrzeb i oczekiwań;

- ucho ujawniania siebie: słyszy z poziomu opinii, odczuć i ocen.

Każdy z nas ma naturalnie wyostrzone jedno z nich, co oznacza, że nie zawsze słyszymy to co mówią inni.

Przykład:

Kiedy partner zapyta: „Czy dzisiaj na obiad jemy to samo co wczoraj?

”My możemy usłyszeć:

- uchem relacyjnym: Jestem rozczarowany, znowu to samo?

- uchem rzeczowym: Zjem tą samą potrawę co wczoraj.

- uchem apelu: Nie zamierzam jeść tego drugi dzień z rzędu!

- uchem ujawniania siebie: Jesteś beznadzieją gospodynią.

Jak widać, to z jakiego poziomu odbierzemy komunikat, może wpłynąć diametralnie na nasz nastrój i podjęte działania. Działanie przez pryzmat własnego wewnętrznego kontekstu, często powoduje zakłócenia w komunikacji.

NVC, czyli komunikacja bez przemocy zakłada, że każdy człowiek wypowiadając komunikat do odbiorcy ma dobre intencje. Nawet jeśli w danej chwili wydaje się, że go obraża mówiąc np. „jesteś nic nie wart”, nadal jest to dobra intencja, tylko skierowania do jego samego, aby móc ochronić swój wewnętrzy obraz siebie. Jeżeli odbiorca „weźmie” ten komunikat do siebie, natychmiast poczuje złość i frustrację. Nadawca komunikatu mówi tak bo czuje zagrożenie lub lęk. Jeśli tego nie dostrzeżemy zapewne odpowiemy mu podobnym atakiem. Zbudujemy okopy, przerzucając się wzajemnie pretensjami, tworząc jeszcze głębsze podziały. Warto uczyć się dostrzegać to prawo, aby nie brać słów krytyki osobiście, bo tak naprawdę nie jest ona wymierzona w nas osobiście. Wówczas, gdy emocje opadną, stać nas będzie na otwartą rozmowę, pozbawioną ocen, aby móc szybko zażegnać konflikt.

Czasem postrzegamy świat według starych przekonań, schematów i wzorów, które nie są zdrowe i prawdziwe, powodując tak zwane zniekształcenie poznawcze. Widzimy rzeczywistość jak w krzywym zwierciadle. Zniekształcony obraz najczęściej uaktywnia się w najbliższych relacjach, w których przenosimy sytuacje i modele z dzieciństwa w dorosłość. Jedno słowo lub zdanie potrafi być elementem zapalnym do niekontrolowanej fali emocji negatywnych. Często „odpalamy lont” automatycznie, nie uświadamiając sobie jakie myśli go poprzedzały. Reakcja emocjonalna wówczas jest tak silna, że podejmowane przez nas działania często są nieadekwatne do sytuacji np. reagujemy krzykiem lub płaczem. Nie rejestrujemy rzeczywistego komunikatu np. „wyglądasz dziś na zmęczoną”, tylko widzimy komunikat typu: „jak ty wyglądasz?!”, „kobieta zawsze musi być zadbana” itp.


Podsumowując, efektywną komunikację wspiera:

- stosowanie jasnego komunikatu rzeczowego

- pamiętaj, że nikt nie domyśli się co masz na myśli, lub czego oczekujesz!

- tłumaczenie, jeśli widzimy, że nasz przekaz nie został dobrze zrozumiany

nawet jeśli myślisz, że wyraziłeś się jasno, odbiorca może mieć inne zdanie,- skupianie się na wypowiedzianych faktach

- unikaj oceny i interpretacji,- zadbanie o wolną przestrzeń: gdy już dojdzie do nieporozumienia nie działaj w emocjach, dajcie sobie przestrzeń

– tylko tak będziecie w stanie ochłonąć z emocji i zbudować porozumienie,

- pamiętanie, że komunikacja to obustronna wymiana zdań: warto najpierw posłuchać, potem mówić 😉

- dawanie ludziom szacunku i uśmiechu, to zawsze rozładowuje napięcie i pozwala na dialog.

Powodzenia!

Polityka prywatności

Gdańsk, Norwida 2

Skontaktuj się

Potrzebujesz wsparcia?

stacjaczulosc@gmail.pl

506-647-398

Infolinia czynna

poniedziałek, czwartek i piątek

godzina 10-18